O pravé a levé hemisféře

Je obecně známé, že lidský mozek se skládá z pravé a levé hemisféry. Mnohem méně rozšířenou informací je fakt, že každá hemisféra zpracovává informace rozdílným způsobem. Tento koncept objevil v šedesátých letech minulého století americký neurobiolog a neurofyzik Roger W. Sperry. V rámci své výzkumné práce zjistil, že mozek má dvě odlišné možnosti přemýšlení.

Jednou z nich je vizuální se sídlem v pravé hemisféře. Informace jsou zde zpracovávány intuitivním způsobem. Obecně se uvádí, že pravá hemisféra má na starosti prostorové vnímání, představivost, rozpoznávání barev a zpracování hudby. Nalezneme v ní emoce, chutě, vůně a je sídlem naší kreativity.  

Druhým způsobem myšlení je verbální, je typické pro levou hemisféru a vyznačuje se sekvenčním způsobem zpracování informací. Uvádí se, že levá hemisféra řídí především čtení, psaní, počítání, logiku, odpovídá za analytické myšlení a systematický přístup.

Chcete-li otestovat, jakou hemisféru právě teď používáte, pozorně se podívejte na tanečnici a určete, kterým směrem se točí.

tanecnica

Pokud se točí po směru hodinových ručiček, pak používáte pravou hemisféru.

Točí-li se proti směru hodinových ručiček, v činnosti je levá hemisféra.

Většina lidí používá převážně jednu hemisféru, ať už pravou (intuice, kreativita, emoce) nebo levou (logika, analytický přístup). Ideální je využívat obě hemisféry a to v rovnováze 🙂

Petra♥

Zdroje informací:

http://braintest.sommer-sommer.com/en/; http://ucmas.ca/our-programs/whole-brain-development/left-brain-vs-right-brain/; http://www.nobelprize.org/educational/medicine/split-brain/background.html

Petra Dvořáková

Petra Dvořáková

Autorka webu Kreativní Oáza
Petra Dvořáková

Nejnovější příspěvky od Petra Dvořáková (zobrazit všechny)

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *