TEST – Vliv alkoholu na kreativitu

VLIV ALKOHOLU NA KREATIVITU

CÍL:          Odhalit vliv požití alkoholu na kreativitu.

ÚVOD:    Je obecně známé, že mnozí uznávaní umělci si rádi dopřávali alkohol. Této souvislosti si všimli i vědci a provedli studii vlivu konzumace alkoholu na kreativitu. Došli k závěru, že mírná intoxikace alkoholem má pozitivní účinek, neboť usnadňuje divergentní myšlení.

Mé úvahy týkající se tohoto problému souvisí s využíváním pravé a levé mozkové hemisféry. Lidé dnes často používají levou hemisféru, která odpovídá za analytické myšlení a systematický přístup. Pravá hemisféra ovládající emoce, fantazii a ukrývající sny, intuici a kreativitu, je obvykle méně používána. Tohoto faktu využívají i mnohé kurzy zaměřené na kreslení pravou mozkovou hemisférou, kdy se člověk pomocí jednoduchých, většinou nelogických cvičení naladí na pravou mozkovou hemisféru. Můj experiment vychází z následující myšlenky: člověk, který každý den v práci používá levou hemisféru, může mít problém „se přepnout“ na pravou a tak může dojít k blokaci kreativity. Zde přichází na scénu alkohol, jehož konzumace levou hemisféru utlumí, čímž by mělo být umožněno snadnější „přepojení“ na pravou. Míra alkoholu by ovšem neměla být příliš vysoká, jelikož pak by mohlo dojít i k utlumení pravé hemisféry. Rozhodla jsem se tuto myšlenku ověřit.

Vliv alkoholu na kreativitu byl testován pomocí kresby harmonizačního obrázku s náhodně volenými barvami. Experiment byl proveden tak, že se kreslil harmonizační obrázek určený pro zvýšení kreativity. Nejprve byl namalován o víkendu bez použití alkoholu (HO_NA) a následně uprostřed pracovního týdne při požití 2 dcl bílého vína (HO_AA).

MATERIÁL:         skicák, šablona mandala, sada hard pastels (KohiNor), bílé víno

VÝSLEDKY:

HO_podpora kreativity_A

  1. HO_NA – harmonizační obrázek nakreslený o víkendu bez použití alkoholu

HO_podpora kreativity_B

          2. HO_AA – harmonizační obrázek nakreslený uprostřed pracovního týdne se sklenkou vína

DISKUSE A ZÁVĚR:

Délka kresby HO_NA trvala dvě hodiny, zatímco pro kresbu HO_AA bylo potřeba o hodinu méně času. Tedy při požití alkoholu je doba tvorby kratší. Pro oba obrázky byla vybrána obdobná škála barev, přičemž u obrázku HO_NA jsou barvy jemnější a kresba je ladnější, zároveň i více detailnější. Obrázek HO_AA má výraznější a pestřejší barvy. Oba obrázky působí velmi příjemně, HO_AA více upoutá na první pohled, kdežto HO_NA působí jakoby pomaleji, zato však více do hloubky.

Zdá se, že je možné stimulovat kreativitu nízkou hladinou alkoholu. Obzvláště se to hodí v případech, kdy levá hemisféra je trvale převládající. Ten, kdo ovšem nemá s tvořivostí problém, tuto podporu nepotřebuje. Pro získání objektivního závěru je potřebné zjistit, který obrázek na Vás lépe působí, či se Vám více líbí. Tedy prosím posuďte sami a svůj verdikt napište do komentáře…

Petra

POZNÁMKA: Experiment byl použit pouze pro účely napsání tohoto článku a pobavení experimentátora a čtenáře.

Petra Dvořáková

Petra Dvořáková

Autorka webu Kreativní Oáza
Petra Dvořáková

Nejnovější příspěvky od Petra Dvořáková (zobrazit všechny)

One comment

  1. Milá Petruš,
    nejprve gratuluju k vytvoření krásných stránek! První jsem najela na tento příspěvek a po přečtení musím souhlasit. Maluju málo, píšu více a po sklence se mi kreativní múza otevře a vše jde jako po másle. Na druhou stranu je pravda, že všechny techniky , které jsem za život vyzkoušela k uvolnění sebe samé mě do této polohy mé kreativity dostávají samy a i bez sklenky. Když jsem citově napjatá, sklenka vždy zabere :-). Těším se znovu na shledání na pokoji. Je mi ctí tě tam mít 🙂

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *