Grafika

Vždycky mě bavilo malování pastelkami na papír. Jen tak pro radost a uvolnění. Šlo to přirozeně a naprosto samo od sebe. Kresby mi nedávaly smysl a tedy jsem jim z počátku nevěnovala pozornost. Uvnitř jsem však cítila, že mají hlubší význam, jako by mi chtěly něco sdělit, ale já jsem neznala jejich řeč.

Vše do sebe zapadlo, když jsem se rozhodla ten význam ve svých kresbách najít. Ze začátku jsem ke kresbě napsala jen pár slov, vět, veršů. Prostě to, co mi přišlo na mysl a pak se stala ta nádherná věc a já porozuměla. Vznikaly příběhy jeden za druhým a náhle jsem zjistila, že píšu svou první knihu… Následovaly další knihy a vlastně musím se přiznat, že jsem se pak více věnovala spisovatelské části (více o knihách naleznete zde http://www.kreativnioaza.cz/o-mych-knihach/) Přesto významnou součástí každé mé knihy jsou i ilustrace, které jsem vytvořila. Tehdy jsem se však hlavně soustředila, jak jsem se již zmínila, na samotné psaní a tedy jsem nehledala vhodné nástroje na zdokonalení mých ilustrací. Používala jsem na jejich vytvoření velmi složité postupy ve velmi jednoduchých a dostupných programech. Výsledkem bylo, že každá ilustrace trvala nekonečně dlouho a stejně nikdy nebyla dokonalá.

Pak přišla doba, kdy jsem z různých důvodů nemohla psát a začala jsem se cítit velmi sklíčeně. Nicméně stále jsem se věnovala různým druhům tvoření a to mi pomáhalo naplňovat mé potřeby. Tehdy vznikly stránky Kreativní Oáza a pro mě se stala nejvýznamnější oázou vnitřního klidu malba akrylem na plátno a začaly tak vznikat mé magické obrazy (více o obrazech naleznete zde http://www.kreativnioaza.cz/art/obrazy/).

DSC_0535a_KO

Zdá se, že jsem dokončila jakýsi cyklus a znovu se ocitla na začátku. Kreslení se pro mě zase stalo základním kamenem. Nakoupila jsem si skicáky a akvarelové pastelky, vytáhla ze šuplíku umělecké pastely a své oblíbené barevné linery a pustila se do kreslení. Namalovanou kresbu jsem zdigitalizovala a následně upravovala v programech, jak jsem byla zvyklá.

Ovšem velmi brzy jsem narazila na limity těchto postupů a zjistila, že tudy je cesta příliš zdlouhavá a namáhavá. Hledala jsem možnosti, jak bych mohla v kreslení pokračovat tak, aby mé kresby byly dle mých představ o dokonalosti. Tím, že jsem se otevřela novým možnostem, jsem objevila program Procreate a Apple Pencil (iPad). Tyto moderní technologie umožňují kreslit grafiku tužkou přímo v programu, což je prostě úžasné. Vždycky jsem o něčem takovém snila a jsem nesmírně vděčná, že se mi tento můj sen splnil. Konečně mohu vytvářet grafiku ve skvělé kvalitě a cestou, která mě nesmírně baví a rozvíjí a využívá naplno můj potenciál.

Petra 

DSC_0538_KO